Czy wiesz jakiej prędkości internetu potrzebujesz, aby komfortowo oglądać filmy, grać w gry i to na kilku urządzeniach jednocześnie?
Już praktycznie w każdym domu internetu potrzebujemy nie tylko do jednego laptopa. Mamy po kilka komputerów, telefonów, konsole, telefony, często domowy monitoring. Zazwyczaj większość tych urządzeń pracuje w jednym czasie. Wieczorami rodzice oglądają filmy i seriale na Netflixie, dzieci grają w gry, a znajomi zazwyczaj podłączają się pod domowe WiFi.
Pierwsze, o czym musisz wiedzieć i pamiętać to, że Twoje domowe WiFi współdzielisz ze wszystkimi członkami Twojej rodziny. Więc jeśli posiadacie podłączone do sieci kilka urządzeń w tym samym czasie, posiadana prędkość internetu jest dzielona na każde z nich.
Bardzo ważną kwestią podłączonych do domowego internetu urządzeń jest to, co w danym czasie robimy w Internecie. Oglądanie filmu w HD (YouTube, Netflix, VoD i inne streamingi) – wykorzystuje około 25Mbit/s, tak samo wygląda pobieranie danych podczas grania w grę w HD – 25 Mbit/s. Więc jeśli dwa urządzenia pobierają na raz dane z prędkością 50Mbit/s, a zakupiona prędkość to 50Mbit/s, oznacza to, że jest ona niewystarczająca, aby komfortowo korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Ponieważ jeśli kolejna osoba zechce włączyć ulubiony serial na Netflixie, to na żadnym z trzech urządzeń film w HD nie będzie pobierany z wymaganą minimalną prędkością (25Mbit/s), w efekcie otrzymamy straty jakości, pauzy w oglądanym serialu lub całkowite wyłączenie go, a dzieci grające w tym czasie w gry zastaną prawdopodobnie niespodziewaną przerwę. Pamiętaj również, że podczas gdy Ty oglądasz serial, to wiele aplikacji i usług działających w tle na laptopach, komputerach czy telefonach również korzysta z internetu w sposób nieprzerwany np. antywirusy, firewalle, aplikacje i komunikatory.
Klienci bardzo często pytają nas, dlaczego mierząc prędkość swojego internetu – nie osiągają w testach tej maksymalnej, którą kupili?
Najczęściej Klient mierzy prędkość internetu – będąc podłączonym „po WiFi”.
Należy mieć na uwadze, że przy korzystaniu z WiFi (czyli drogą radiową za pomocą routera), każdą prędkość zakupionego internetu router może ograniczyć nawet o 30-60%. Wynika to z ograniczeń samej w sobie technologii radiowej routerów. Na rozsyłanie internetu drogą radiową i osiąganą prędkość ponadto mają wpływ również inne czynniki wpływające na zakłócenia sygnału WiFi, takie jak np.: urządzenia elektryczne w domu, grubość ścian, podłóg jeśli router stoi na dolnym piętrze, tworzywa z jakich są wykonane, sieci WiFi Twoich sąsiadów, usytuowanie routera w nieodpowiednim miejscu, co za tym idzie bardzo daleka odległość od urządzenia oraz wiele innych czynników zewnętrznych. Dlatego zawsze zalecamy wykonywanie speedtestów bezpośrednio „po kablu” i odłączeniu wszelkich innych urządzeń od internetu na czas wykonywania testu (jak wyżej napisaliśmy, prędkość jest współdzielona), aby zobaczyć prawdziwy i miarodajny wynik testu. Odłączenie innych urządzeń niż to, na którym wykonujemy test jest bardzo ważne. Pamiętajmy, wszystkie urządzenia korzystają z internetu nieprzerwanie, więc zaburzają wynik testu.
Kolejną kwestią do wyjaśnienia są urządzenia i ich ograniczenia. Routery, karty sieciowe w komputerach i telefonach.
Ograniczenia karty sieciowej w komputerze.
Czasami karta sieciowa lub cały laptop nie jest w stanie przyjąć transferu powyżej np. 100 Mbit/s. Po prostu mamy za słaby sprzęt, w urządzeniach produkowanych kilka – kilkanaście lat temu zazwyczaj instalowane były karty sieciowe z ograniczeniami do 60-100Mbit/s. Więc posiadając wykupiony internet o prędkości 300Mbit/s, zwyczajnie urządzenie nie jest w stanie odebrać większej prędkości niż wspomniane wyżej ograniczenie karty sieciowej, co za tym idzie testując prędkość „po kablu” również nie zobaczymy tej maksymalnej, wykupionej.
Routery i ich ograniczenia.
Zazwyczaj zalecamy zaopatrzenie się w router obsługujący pracę dwuzakresową (trzeba sprawdzić, czy Wasze laptopy, telefony i inne sprzęty również obsługują pracę dwuzakresową).
Co oznacza praca dwuzakresowa i jaki router wybrać?
Standardowy, niedrogi router jednozakresowy (do kilku lat wstecz jedynie takie routery były w zasięgu cenowym statystycznego Kowalskiego) rozsyła internet w paśmie 2.4 GHz. Takowy router używa około 80-90% Twoich sąsiadów. Oznacza to, że na tym samym paśmie większość Twoich sąsiadów korzysta ze swojego WiFi – przez co pasmo to jest bardzo zakłócone, zanieczyszczone różnymi sieciami WiFi, co może bardzo negatywnie wpływać na jakość Twojego domowego WiFi, jego prędkość, możesz nawet doświadczyć częstego rozłączania Twojego połączenia z internetem.
Router dobrej marki, działający dwuzakresowo rozsyła internet w paśmie 2.4 GHz oraz 5 GHz. Urządzenia te stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej kupowane przez naszych Klientów, ponieważ pasmo 5 GHz nie jest zanieczyszczone jak wyżej wspomniane 2.4GHz, co za tym idzie – prędkość i jakość internetu po WiFi jest delikatnie licząc 90% bardziej zadowalająca i komfortowa w codziennym użytkowaniu.
Jedyne co należy mieć na uwadze wybierając router do swojego domu, to że – 5 GHz to częstotliwość, którą obsługują lepsze karty sieciowe w naszych komputerach. Należy więc sprawdzić, czy Wasze sprzęty obsługują tę częstotliwość.
Podsumowując powyższe.
Sięgając pamięcią do kilku-kilkunastu lat wstecz nasze domowe używanie internetu nie wymagało od nas coraz to lepszych sprzętów, czy to routera, czy laptopa. Jednak z roku na rok technologia rozwija się coraz szybciej, a w naszych domach gości coraz więcej urządzeń przypadających na jednego domownika, oglądanie filmów czy granie w gry wymaga coraz szybszych łącz i wydajniejszych urządzeń.
Mamy nadzieje, że powyższy tekst pomoże Ci wybrać prędkość internetu. W naszych Biurach Obsługi Klienta pracują wykwalifikowane osoby z odpowiednią wiedzą, które bardzo chętnie pomogą Ci wybrać właściwą prędkość, względem potrzeb całej rodziny.